Vinogradar nije uspio ostvariti povijesni uspjeh, Inter se pokazao prejakim

Donosimo opširan izvještaj s utakmice

Nogometni klub Vinogradar nije uspio ostvariti povijesni klupski uspjeh i plasirati se u polufinale Hrvatskog nogometnog kupa. Tamo će nastupiti Zaprešićki Inter koji je jučer bio uvjerljiv i demonstrirao razliku u kvaliteti te slavio rezultatom 3:0 pogocima Andrića, Muhara i Boseca.

Izvještaj s utakmice, Filip Popović:

Po gotovo idealnim uvjetima za igru, prvoligaš Inter i trećeligaš Vinogradar odmjerili su snage u četvrtfinalu Hrvatskog nogometnog kupa. Zaprešićki stadion privukao je 400-tinjak gledatelja, od kojih je polovica stigla iz Jastrebarskog prijevozom kojeg je organizirao NK Vinogradar.

Prije utakmice veliki favorit prema kladionicama (1.25 tečaj) bio je Inter, a kada se u kupu sastaju momčadi koje dijele dva nogometna razreda, mora se nekoliko faktora poklopiti da bi slabije rangirana momčad imala šanse za iznenađenje. Podcjenjivanje od strane prvoligaša, kao i visoka efikasnost ‘papirnatog autsajdera’ – dva su osnovna preduvjeta da bi svjedočili senzaciji, a jučer se nije dogodilo ni jedno ni drugo.

Iskusni trener domaćih Samir Toplak je maksimalno ozbiljno shvatio zelene i na teren poslao najjači sastav, dok je s druge strane efikasnost Vinogradara bila nikakva s obzirom da su propustili poentirati iz nekoliko vrlo zrelih situacija. Uz navedeno, teško je bilo očekivati krajnji ishod drugačiji od konačnih 3:0 u korist Intera.

Domaćini su se od početka postavili autoritativno i pritisnuli igrače Stjepana Gomerca u njihovu trećinu igrališta. Urodilo je to plodom u 12. minuti kada nakon udarca iz kuta kapetan Intera Komnen Andrić glavom poentira za 1:0, a već u 23. minuti Zaprešićani su udvostručili svoju prednost. S 30-tak metara snažno je odapeo Karlo Muhar i lopta, na koju vratar Vinogradara Bašić nije najbolje reagirao, završava u mreži.

Iz perspektive Vinogradara situacija je u tim trenucima izgledala loše, no tračak nade donio im je veznjak domaćina Josip Brezovec, koji je nakon prvog žutog kartona zbog pokušaja simuliranja u 20. minuti, nakon jedne gužve u sredini terena već u 31. dobio i drugi žuti, odnosno isključujući crveni. Koju minutu ranije, Povrženić je iz slobodnog udarca s 18 metara zaprijetio vrataru domaćih Matkoviću, no njegov udarac amortizirao je mnogobrojni živi zid.

U 44. minuti zeleni propuštaju priliku utakmice. Nakon vrlo lijepe akcije, loptu je na 10-tak metara neometan primio Željko Štulec, ali pucao je loše te je njegov udarac otišao preko vratiju Intera. Svi koji imaju iskustvo gledanja utakmica između momčadi koje dijele dva ranga nogometa, znali su da je to bila prilika koja se u tim okolnostima jednostavno morala iskoristiti.

U nastavku se Inter postavio u formaciju 4-4-1, a zeleni su u prvih 20-tak minuta drugog dijela imali posjed i određenu dominaciju no nisu nikako uspijevali ozbiljnije ugroziti golmana Intera. Dva puta su domaći u tom periodu iz kontri skoro povećali prednost, dok je Vinogradar u 62. minuti izašao u kontra napad s četvoricom na trojicu, no spetljali su se i nisu uspjeli uputiti udarac. U 73. minuti Grdenić s gol crte vadi loptu i sprječava treći pogodak Intera, no to je bila samo trominutna odgoda. U 76. minuti Boseca su neshvatljivo branići gostiju pustili da se po gol aut liniji ušeta skroz u peterac Bašića i matira ga za 3:0.

Nakon toga, utakmica je bila riješena i ušla je u mirnije vode, a Gomerac je zamjenama pokušao sve kako bi njegovi igrači došli do počasnog pogotka. Umalo su do njega stigli u 86. minuti kada je nakon kornera glavom pucao Ivkovčić, a zatim i u 88. minuti kada je Bjelanović pokušao dva puta – prvi udarac Matković mu je obranio, a nakon odbijene lopte iz ponovnog pokušaja Bjelanović puca iz polu pada, no lopta je sporo putovala pa se vratar domaćih uspio vratiti i sa gol linije izbiti loptu. U 90. minuti utakmice vidjeli smo jednu nesvakidašnju situaciju kada su se dva igrača domaćih, dok je Vinogradar sa svim igračima u polju tražio pogodak, u kontri sjurila prema vratima zelenih i pravo je čudo kako nisu uspjeli zabiti pogodak, ali treba istaknuti dvije odlične intervencije Bašića u toj akciji.

Utakmicu je sudio Zagrepčanin Vučković s pomoćnicima Modrićem i Krmarom, a na kraju je ukupno podijeljeno 9 žutih kartona i crveni Brezovcu u 31. minuti.

Ni 60 minuta s igračem više nije pomoglo Vinogradaru da napravi senzaciju i ispiše nogometnu povijest Jastrebarskog plasmanom među četiri najbolje momčadi kupa. Oba trenera – Stjepan Gomerac i Samir Toplak, nakon utakmice su se složili kako je razlika u kvaliteti velika, a to se vrlo dobro jučer vidjelo na terenu.

Trener Vinogradara Stjepan Gomerac:

Na samom kraju press konferencije, Gomerac je jedva suzdržao emocije dok je hvalio navijače kojih je iz Jaske u Zaprešić u organizaciji kluba stiglo 200-tinjak.

Četvrtim nastupom u četvrtfinalu Hrvatskog nogometnog kupa i to kao trećeligaš u društvu sedam prvoligaša, nogometni klub Vinogradar ponovio je svoje najbolje uspjehe u ovom natjecanju i još jednom grad Jastrebarsko promovirao diljem zemlje.