Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Udruga Profectus iz Jastrebarskog i ove će godine obilježiti Svjetski dan svjesnosti o autizmu čiji je ovogodišnji moto:„Autizam, poštovanje, prihvaćanje, inkluzija!”
Autizam je kompleksan razvojni poremećaj čiji je specifičan uzrok još nepoznat. Prema epidemiološkim istraživanjima, na 10.000 novorođene djece rađa se 4 do 5 djece s autizmom. Autistične osobe imaju teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima, te se opiru svakoj promjeni navika. Njihovo ponašanje obilježava nezainteresiranost za druge, mehaničko ponavljanje pojedinih pokreta ili radnji, te neuobičajeno vezivanje za neki predmet. Neka autistična djeca pokazuju iznimne motorne, matematičke i druge vještine. Osobe s autističnim poremećajem imaju niz životnih teškoća. Primjereni edukacijski pristupi pružani tijekom cijelog života, podrška obiteljima i stručnjacima koji su uključeni u tretman, te pružanje odgovarajućih usluga i pomoći u okviru zajednice, uz poticanje pozitivnog stava u društvu, mogu poboljšati kvalitetu i način života ovih osoba.
Stoga se upravo obilježavanjem Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, u subotu, 2. travnja od 10.00 do 12.00 sati na Strossmayerovom trgu u Jastrebarskom, plavim balonima ukazuje na poštovanje i nediskriminaciju autističnih osobama, čijim je obiteljima potrebna podrška cijelog društva.
Otvorimo mogućnost stvaranja boljeg svijeta u kojem ima mjesta za sve – ističe Marina Rasinec Sečen, predsjednica Inkluzivnog centra za djecu Profectus Jastrebarsko.
[su_button url=”http://radio-jaska.mobapp.at” target=”blank” style=”soft” background=”#2d99d9″ color=”#ffffff” size=”5″ center=”yes” radius=”10″ icon=”icon: mobile-phone”]Download mobilne aplikacije[/su_button]



